Poskytování právní pomoci a finančně ekonomických rad ve věcech daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění, jakož i ve věcech, které s daněmi přímo souvisejí („daňové poradenství“) je regulováno zákonem č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky.
Součástí daňového poradenství je též jednání poradce s třetími osobami, zejména se správci daně, s orgány sociálního a zdravotního pojištění, a to v rozsahu smlouvy. V rámci daňového poradenství je poradce oprávněn také vést Klientovi účetnictví, daňovou evidenci, případně jiné evidence, které s daněmi přímo souvisejí.
Daňovým poradenstvím se dále rozumí konzultace k vedení potřebných daňových evidencí a rovněž na základě účetních podkladů a dokladů vyhotovení příslušných daňových přiznání a hlášení, k nimž je či bude Klient povinen. Daňové poradenství probíhá formou konzultací, porad a jednání Poradce nebo jeho zástupců s Klientem, zástupci Klienta, či jeho příslušnými zaměstnanci a osobami uvedenými ve smlouvě.
Při plnění svých povinností daňový poradce vždy postupuje s plnou profesní nezávislostí. Při výkonu své profese se daňový poradce řídí platnými právními předpisy, profesními pravidly a v jejich rámci pokyny klienta. Daňový poradce rozvíjí své profesní schopnosti a odborné znalosti po celou dobu výkonu daňového poradenství.
Spotřebitel má podle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, právo na mimosoudní řešení sporu ze spotřebitelské smlouvy. Subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce.
Odpovědnost za škodu
Daňový poradce odpovídá klientovi za škodu, která mu v souvislosti s výkonem daňového poradenství vznikla, pokud ji způsobil daňový poradce, jeho zástupce nebo pracovník. Daňový poradce se odpovědnosti zprostí, prokáže-li, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze na něm požadovat.
Daňový poradce má povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu, která by mohla vzniknout v souvislosti s výkonem daňového poradenství. Pojištění jsou také účetní, advokáti, auditoři i další profese. Ovšem daňoví poradci jsou pojištěni i na daňové škody – pokuty a penále z daňových škod. Oproti tomu účetní jsou pojištěni jen na vedení účetnictví. Auditoři jsou pojištěni na auditorskou činnost.
Mlčenlivost
Daňový poradce, jeho pracovník nebo zástupce, jakož i osoba, která pozbyla oprávnění k výkonu daňového poradenství, jsou povinni zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se dozvěděli v souvislosti s výkonem daňového poradenství.
Tato mlčenlivost je velice široká. Této povinnosti, a to i pro účely trestního řízení, nás může zprostit pouze klient svým prohlášením, avšak i v tomto případě je daňový poradce nebo jeho zástupce povinen zachovat mlčenlivost, pokud je to v zájmu klienta.
Povinnost mlčenlivosti se nevztahuje na případy zákonem uložené povinnosti překazit a oznámit spáchání trestného činu.
Porušením povinnosti mlčenlivosti není plnění povinností vůči příslušnému orgánu podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a zákona o provádění mezinárodních sankcí.
Porušením povinnosti mlčenlivosti není poskytnutí informací správci daně při plnění povinností stanovených daňovým řádem daňovému poradci jako povinné osobě podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
Porušením povinnosti mlčenlivosti není poskytnutí informace týkající se oznámení podle zákona o ochraně oznamovatelů, a to v rozsahu stanoveném zákonem o ochraně oznamovatelů.
Povinnosti mlčenlivosti se daňový poradce nemůže dovolávat v souvislosti s výkonem působnosti komory podle částí třetí a čtvrté zákona o daňovém poradenství.