Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je novinka v zákoně o daních z příjmů od 1.1.2024. Jde o portfolio investičních nástrojů, které vede např. obchodník s cennými papíry, investiční společnost nebo banka. („Zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění 01.01.2024 – 31.12.2024“, 2023)
DIP je koncipován tak, že poskytuje daňovou výhodu fyzickým osobám, které dlouhodobě investují na kapitálovém trhu. Vložené prostředky na které je čerpána daňová úleva nelze bez sankcí předčasně vybrat. Na druhou stranu umožňuje značně flexibilní nakládání s takto vyčleněnými prostředky.
Co může být v DIPu (volný výčet)
1. peněžní prostředky
2. veřejně obchodované investiční cenné papíry (zejména akcie, dluhopisy a některé deriváty) nebo nástroje peněžního trhu
3. speciálně „cenné papíry, ze kterých vyplývá právo na vypořádání v penězích a jejichž hodnota je určena hodnotou investičních cenných papírů, měnových kurzů, úrokových sazeb, úrokových výnosů, komodit nebo finančních indexů či jiných kvantitativně vyjádřených ukazatelů“
4. cenné papíry kolektivního investování
5. dluhopisy členského státu EU nebo centrální banky takového státu
6. kryté dluhopisy zahraniční banky se sídlem v EU
7. vybrané deriváty
Přesný výčet je v § 134i zákona č. 256/2004 Sb., o o podnikání na kapitálovém trhu.
Při prodeji či jinému zpeněžení investičního nástroje v DIPu, musí zůstat peněžní prostředky v DIPu. („Zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění 01.01.2024 – 31.12.2024“, 2023)
Veřejně obchodovatelný instrument je obchodován na regulovaném trhu v členském státě EU nebo trhu na seznamu (Česká národní banka, 2024), který zahrnuje celosvětově významné trhy.
Dle (Česká národní banka, 2010) lze i zámořské ETF podřadit pod českou definici otevřeného podílového fondu, tedy cenný papír kolektivního investování. Prakticky půjde o to, aby měl vydán prospekt dle Směrnice 2009/65/ES.
Co nemůže být v DIPu
V DIPu nemůžou být např.
1. virtuální aktiva ani po novele zákona o daních z příjmů, kterou se má zavést jejich osvobození v časovém a hodnotovém testu. ETF na virtuální aktiva ovšem lze i nyní.
2. investiční cenné papíry, které nejsou veřejně obchodované (např. akcie veřejně neobchodované a.s. či soukromého investičního fondu)
3. podíly v obchodních společnostech
Daňová podpora
Od základu daně lze odečíst příspěvky v celkovém úhrnu nejvýše 48 000 Kč zaplacené poplatníkem ve zdaňovacím období na jeho daňově podporované produkty spoření na stáří.
Od daně je osvobozen příjem v podobě příspěvku uhrazeného zaměstnavatelem na daňově podporované produkty spoření na stáří jeho zaměstnance, do úhrnné výše 50 000 Kč ročně. Tento příspěvek je i daňově uznatelný náklad zaměstnavatele.
Daňově podporovaný produkt je i DIP a příspěvkem na produkt spoření na stáří se rozumí také majetek připsaný ve prospěch dlouhodobého investičního produktu. Od roku 2024 je nově jeden limit pro všechny produkty, zahrnující původní penzijní spoření, životní pojištění, nový DIP a další produkty. DIPem je i obdobný produkt poskytovaný zahraniční osobou oprávněnou poskytovat takový produkt v členském státě Evropské unie nebo státě tvořícím Evropský hospodářský prostor. („Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění 01.08.2024 – 31.12.2024“, 2024)
Nárok na nezdanitelnou část základu daně se prokazuje smlouvou o dlouhodobém investičním produktu a každoročně potvrzením osoby, která tento produkt poskytuje, o majetku připsaném poplatníkem ve prospěch tohoto produktu v uplynulém zdaňovacím období. DIP nemá žádné státní příspěvky.
Z koncepce odpočtu plyne, že pokud máme existující investiční nástroje, které převedeme do DIPu, můžeme si jejich cenu odečíst od základu daně. Vzhledem k dalším podmínkám je však třeba tento postup dobře zvážit.
Podmínky daňové podpory
Základní podmínkou daňové podpory je, že vybrat peníze nebo jinak odepsat produkty z DIPu lze nejdříve po 10 letech (120 měsících) a nejdříve ve věku 60 let („pravidlo 120+60“) Jen ve velmi speciálních případech, např. invalidita třetího stupně nebo smrt, lze z DIPu vybrat majetek dříve bez dodanění podpory.
S nástroji v DIPu lze dále relativně svobodně nakládat, tj. za vložené peníze nakupovat investiční nástroje a ty prodávat. Jediné omezení je, že peníze ani investiční nástroje neopustí DIP. Případné dividendy či úroky jsou opět součástí DIPu.
Smluv o DIPu lze mít obecně více. Pravidlo „120+60“ se přitom vztahuje na konkrétní smlouvu, tedy zejména při převodu z jednoho DIPu na jiný dojde u poplatníků starších 50 let k „uzamknutí“ prostředků na dalších 10 let pod sankcí navrácení získané daňové podpory i po dosažení 60 let věku.(MORCINEK, 2024) Aktuálně lze majetek přesunout k jinému poskytovateli bez ztráty podpory pouze pokud původní poskytovatel zanikne nebo ztratí oprávnění. Sněmovnou prošel poslanecký pozměňovací návrh, který chce toto omezení zvolnit: při převodu finančních prostředků z jednoho DIPu na jiný („na nový produkt spoření na stáří stejného druhu“) by se doby spoření na obou smlouvách sčítaly. Aby se doby spoření sčítaly, musel by poplatník převést na nový produkt spoření na stáří veškeré naspořené finanční prostředky. Dle přechodných ustanovení novely by se toto nové pravidlo mělo uplatnit i v případě již vzniklých smluv. (HAVRÁNEK, 2024) Tato změna zatím neprošla Senátem.
Pokud dojde k porušení podmínek daňové podpory, je třeba dodanit příspěvky odečtené od základu daně za posledních 10 let v rámci § 10 (ostatní příjmy), resp. příspěvky zaměstnavatelů v rámci § 6 (závislá činnost) Za porušení podmínek se považuje i situace, kdy je do DIPu vloženo více než je možné odečíst od základu daně a následně se vybere „nadbytečná“ část zpět. („Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění 01.08.2024 – 31.12.2024“, 2024)
Prostředky v DIPu jsou nadále majetkem investora. Pokud dojde k jejich odprodeji, byť v DIPu, může dojít k povinnosti tento prodej zdanit. Toto zdanění probíhá úplně stejně, jako kdyby investor prodal investiční nástroje mimo DIP.
Důležité je, že případnou daň musí investor zaplatit ze svých prostředků mimo DIP. Nemůže k tomu využít výnosu z prodeje, aniž by porušil podmínky daňové úlevy. (MORCINEK, 2024; oddělení Kapitálový trh a finanční inovace, 2024)
Poplatky poskytovateli produktu lze platit z prostředků v DIPu.
Dále je třeba dodat, že po splnění „pravidla 120+60“ je nadále možné čerpat daňové výhody a nemělo by již docházet k sankcím při předčasném výběru. (MORCINEK, 2024)
Výběr prostředků
Zákon nemá žádnou úpravu,týkající se čerpání penze z DIPu. Po splnění časových limitů daňové podpory (resp. ve speciálních případech) lze investiční nástroje prodat a peníze z prodeje vybrat z portfolia DIPu bez sankcí. Z pohledu daně z příjmů půjde o standardní prodej cenných papírů. Na rozdíl od starších penzijních produktů tak může dojít ke zdanitelnému příjmu.
Další citované zdroje:
MORCINEK, F. (2024). Dlouhodobý investiční produkt: Nová daňově podporovaná alternativa spoření na stáří. Bulletin Komory daňových poradců ČR, (1), 10–14.
Text byl původně k právnímu stavu v listopadu 2024 a prošel drobnou aktualizací v lednu 2025.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.