Zdanění kryptoměn

Virtuální aktiva se považují za nehmotnou movitou věc. (Generální finanční ředitelství, 2022) Daní se směna virtuálních aktiv za peníze, směna virtuálních aktiv mezi sebou i směna virtuálních aktiv za zboží či služby. (HANYCH et al., 2018)

U fyzické osoby prodej bitcoinů z vlastního portfolia nepodléhal osvobození od daně dle tehdejšího § 4 odst. 1 písm. ze), tj. jako kurzový zisk při směně peněz mimo obchodní majetek. (30 Af 20/2020 – 48, 2022) Senátem prošla novela zákona o daních z příjmů, která zavádí osvobození prodeje kryptoaktiv mimo obchodní majetek fyzické osoby analogicky osvobozenému prodeji cenných papírů, tj. příjem do 100 000 Kč za rok nebo časový test 3 roky. Do její účinnosti podléhají kryptoaktiva zdanění vždy. Zákon čeká na podpis Prezidenta a publikaci ve Sbírce zákonů.

Neosvobozené kapitálové příjmy z obchodů fyzických osob s virtuálními aktivy v rámci správy vlastního majetku (mimo podnikatelskou činnost) spadají pod dílčí základ daně z ostatních příjmů (§ 10). Proti příjmům z prodeje se uplatní náklady na jejich dosažení, zejména na pořízení virtuálních aktiv. Úrok ve virtuálních aktivech spadá opět pod ostatní příjmy (§ 10), nikoliv příjmy z kapitálového majetku (§ 8).

Soustavná činnost spočívající v nákupu a prodeji virtuálních aktiv by spadala pod dílčí základ daně z podnikání (§ 7), jelikož jde o nákup a prodej věcí za účelem zisku. Pořízení virtuálních aktiv v daňové evidenci je daňově uznatelné v okamžik zaplacení. V případě prodeje zboží nebo služeb za kryptoměnu půjde o směnu a příjem musí být oceněn tržní cenou přijatých kryptoměn. (602/30.11.22 Přijetí virtuálních aktiv v daňové evidenci, 30.11.2022)

V IFRS se použije IAS 2 Zásoby pro virtuální aktiva za účelem prodeje, případně IAS 38 Nehmotný majetek. Naopak, virtuální aktiva nespadají pod IAS 32 Finanční majetek. (IFRS Interpretations Committee June 2019) Obdobně se na virtuální aktiva lze dívat optikou Českých účetních standardů. GFŘ doporučuje o virtuálních aktivech účtovat jako o „zásobě svého druhu“. (Ministerstvo financí, 2018; GFŘ, 2022)

Těžba se ocení vlastními náklady, tj. spotřebovaná elektřina, odpisy hmotného majetku, náklady na připojení k internetu, popř. spotřebované chladící médium. Náklady je třeba prokázat.

Je velice vhodné vést podrobnou evidenci jednotlivých transakcí, zejména když dochází ke směně jedné kryptoměny za druhou nebo k pořízení zboží či služeb výměnou za kryptoměnu, ovšem i při přesunech aktiv bez obchodního podkladu.

Obchod s virtuálními aktivy je z pohledu DPH činnost osvobozená bez nároku na odpočet. To se vztahuje i na případně pořízený hmotný majetek za účelem těžby nebo odebíranou elektřinu.

Od 31.12.2024 je účinným nařízení č. 2023/1113 ze dne 31. května 2023, o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků a některých kryptoaktiv neboli TFR (Transfer of Funds Regulation). Toto nařízení je součástí agendy EU, která má za cíl zamezit praní špinavých peněz. Mezi hlavní požadavky tohoto nařízení patří, aby zprostředkovatelé transakcí s kryptoaktivy ověřovali totožnost subjektů této transakce, a to bez ohledu na hodnotu samotné transakce. Zprostředkovatelé transakcí pak tuto totožnost po určitou dobu budou povinni také uchovávat.

Zajisté je dobré upozornit, že podnikání v oblasti poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem je volnou živností, na kterou v poslední době dopadá řada nové regulace, zejména v oblasti AML a dalších evropských nařízení. Živnost je potřeba, pokud činnosti konáme pro jiného, nikoliv v rámci správy vlastního majetku. Obor živnosti zahrnuje koupi, prodej nebo uchovávání virtuálního aktiva, správu či převod virtuálního aktiva pro jiného, zprostředkování nákupu nebo prodeje virtuálního aktiva, poskytování finanční služby týkající se nabídky nebo prodeje virtuálního aktiva, případně poskytování jiné obdobné služby spojené s virtuální měnou. Mezi poskytování jiné obdobné služby spojené s virtuální měnou povinnou osobou se řadí přeprodávání virtuálních aktiv či emise a vdávání virtuálního aktiva. Výkon této činnosti právnickou osobou vyžaduje bezúhonnost jejího skutečného majitele a osoby, která je členem jejího statutárního orgánu, zástupcem právnické osoby v tomto orgánu anebo v postavení obdobném postavení člena statutárního orgánu.

Přijetí žádosti o povolení bude od účinnosti výše uvedené novely podléhat poplatku 10 000 Kč a povolení od FAÚ. Pro povolení je třeba doložit spolehlivost a bezdlužnost a složit jistotu 250 000 Kč. Při provozu činnosti bez povolení bude hrozit pokuta 5 milionů nebo dvojnásobek zisku, bude-li vyšší.

Publikováno dne

Pokud danou problematiku aktuálně řešíte, neváhejte se na mně obrátit e-mailem pro řešení na míru Vaším potřebám nebo si rovnou domluvte online schůzku.

Na tomto webu poskytuji obecné informace, nikoliv individuálně cílené osobní poradenství. Informace nezohledňují Vaše konkrétní cíle, situaci nebo potřeby. Důrazně doporučuji, abyste před jakýmkoliv jednáním vyhledali individuální profesionální poradenství. Informace mohou být bez předchozího upozornění upraveny, doplněny nebo opraveny. Informace jsou poskytnuty tak, jak jsou, jejich použití je na vlastní riziko čtenáře.

Comments

Napsat komentář